Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Morbi eu nulla vehicula, sagittis tortor id, fermentum nunc. Donec gravida mi a condimentum rutrum. Praesent aliquet pellentesque nisi.
Image thumbnail

Naše vinice

viniční trať zámecká

Naše vinohrady katastrálně spadají pod obec Březno u Chomutova, které je Ministerstvem zemědělství zapsáno jako vinařská obec patřící do vinařské oblasti Čechy, podoblasti litoměřické. Uznána je zde jedna viniční trať s názvem Zámecká, která se rozprostírá na svazích nad vesničkami Vičice a Stranná. Obě námi obhospodařované vinice se nachází v obci Stranná.

Na Vyhlídce

První z nich s rozlohou 1,3 ha a jmenuje se ‚‚Na Vyhlídce‘‘.  Stojíte-li na vršku nad vinicí, vidíte od kraje, kde se rodí pivo (Žatecká pánev), přes Doupovsko a končíte výhledem na Krušnohoří. Pod sebou máte rozlehlou vodní plochu Nechranické nádrže chráněnou věncem hor. Nejen výhled, ale také mikroklimatické podmínky jsou zde jedinečné a pro víno vhodné. Na vinici je vysázena převážně odrůda Kerner z počátku 90tých let a během posledních let proběhla dosadba odrůd Tramín červený, Souvignier Gris, Hibernal a Donau riesling.

 

Na Staré Stezce

Ta druhá, o něco menší vinice, se jmenuje „Na Staré Stezce“ a má rozlohou  0,75 ha. Vinice je osázena odrůdou Müller-Thurgau. Původní výsadba opět ze začátku 90. let je dosázena nově znovu Mullerem a odrůdou Solaris. Vinice je pojmenovaná podle kupecké Stezky Kralupské, které se v okolí Března říkalo Stará Stezka. Stezka vedla z Prahy k osadě Lysolaje, odtud k Úněticím, Levému Hradci, Slanému a Lounům. Z Loun pak podél řeky Ohře k Žatci a od Žatce zase dál podél řeky Ohře do Stranné.

 

Nechranice

V Nechranicích, přímo pod hrází velké vodní nádrže, máme vysázený malý pokusný vinohrádek (cca 360 hlav), kde zkoušíme vhodnost vybraných odrůd do místních podmínek. Máme zde Malverinu, Hibernal, Regent, Chrupku bílou, Chrupku červenou, Dornfelder, Prim, Solaris, Laurot, Siegerrebe a  Zweigeltrebe.

.